Często zadawane pytania

1Ile kosztuje dom z bali?

Cena domu zależy od kwadratury ścian z bali. Cena  domu może być różna, w zależności od ilości metrów kwadratowych drewna, potrzebnego dla budowy domu z bali. W tym wypadku cena 100 m2 domu może być 17000-23000 euro. Cena jeszcze może się zmienić w zależności od ilości wewnętrznych przegród z bali i od wysokości do sufitu.

To jest tylko przykład, a rozmowa idzie o dość dużym domu mieszkalnym. Możliwie Państwu jest potrzebny mniejszy objekt, który można zbudować posiadając mniejszy budżet.

2Jakie drewno jest wykorzystywane w budowie domu z bali?

Domy z bali są budowane wyłącznie z drewna sosnowego.

Załóżmy, że ze świerku nie można budować, bo on się wykręca. Jest szansa, że z biegiem czasu pewien procent ścian (5-10%) rozszczepi się i Państwo ujrzy ulicę of wewnątrz.

3Czy budowane przez Państwo domy z bali są odpowiednie do zamieszkania w okresie zimowym, gdy jest zimno?

Wszystko zależy od wybranej technologii budowy. Proponujemy dwie opcje:

Pierwsza. Domy z bali według norweskiej technologii, które są naprawdę odpowiednie do życia zimą.

Druga. Technologia okrąglaków. Są ludzie, którzy budują domki z okrąglaków i mieszkają w nich przez cały rok, lecz ta technologia nie jest właściwa dla zimnej pory roku. Według tej technologii zbudowane domki bardziej są używane jako domki letniskowe i budynki gospodarcze.

 

4Jaka jest cena domku?

Cena domku z bali jest obliczana według kwadratury ścian z bali. Norweski zamek dziś kosztuje 78 EUR, a z okrąglaku - 41 EURCeny są wskazane bez podatku VAT.

5Co obejmuje cena?

Cena obejmuje:

  • zewnętrzne ściany z bali
  • wewnętrzne ściany z bali
  • sufit
  • sklepienie
  • belka dachu
  • konstrukcja balkonu i tarasu

6Czy stosowane w budowie bale są impregnowane?

Tak, wszystkie bale, stosowane w budowie, są impregnowane natychmiast po ścięciu. W przeciwnym razie impregnacja nie działa w pełni.

7Jak można zmniejszyć koszty domu z bali?

W czasie projektowania, z każdym klientem są uzgadniane wszystkie przegrody ścian wewnętrznych, na czym można trochę zaoszczędzić. Część albo nawet większość przegród może być karkasowa, co kosztuje mniej, oprócz tego czasami można zmniejszyć wysokość ścian, dzięki czemu cena może zmniejszyć się o 25-30%.

8Jaki materiał jest używany do uszczelniania pomiędzy bali?

Zazwyczaj używany jest tylko len, lecz jeśli klient życzy innego materiału do uszczelniania, to jest to możliwe.

9Czy mogą Państwo w pełni wyposażyc dom (pod klucz)?

Tak, możemy. W związku z tym, że dom osiada, należy wiedzieć, jak prawidłowo wstawić okna, drzwi i jak zamontować wewnętrzne karkasowe przegrody. Jeśli jest przewidziane, że te prace będą wykonane nie przez naszych pracowników, to my jeszcze na początku projektu wyjaśniamy, jak to zrobić z innymi pracownikami, którzy będą za to odpowiedzialni. Co prawda w niektórych państwach nie mamy prawa do wykonania prac elektrycznych i kanalizacyjnych.

10Czy można robić wewnętrzne przegrody z cieńszych bali?

Nie polecamy tego czynić - lepiej jest zamontować karkasowe przegrody. Po zakończeniu budowy dom osiada i jeśli przegrody będą cieńsze, to proces osiadania będzie przebiegał inaczej i nieprawidłowo, co może spowodować dodatkowe problemy konstrukcyjne.

11Czy cena domu obejmuje także i zbiórkę na działce klienta?

Nie, zbiórka w cenę nie wchodzi. Usługa ta nie jest bardzo droga. Cena jest obliczana w zależności od tego, gdzie jest działka klienta.

Cena zbiórki domu o powierzchni 100 m2 na Litwie wynosi 1500-2500 litów, za granicą - w zależności od państwa, 1200-2300 euro.

12Ile ciężarówek trzeba dla dostarczenia domu?

Dom o powierzchni 100 mzazwyczaj mieści się w jednej ciężarówce.

13Czy jest różnica w tym, jaki budować dom, jedno- czy dwupiętrowy?

Co do wygody - każdemu swoje.

Co się tyczy finansów - budować dom dwupiętrowy jest taniej.

Cena jednego piętra będzie wyższa niż dwóch, ponieważ:

  • powierzchnia fundamentu, dlatego i cena, jest większa
  • ramka także kosztuje drożej
  • kwadratura dachu jest o wiele większa.

14Czy domy z bali budujecie tylko według oferowanych przez Państwo projektów, czy możliwe są i indywidualne?

Gdyż dla każdej rodziny dom jest dużą inwestycją, to najczęściej domy są budowane mianowicie według indywidualnych projektów.

15Jeśli mam projekt domu murowanego, czy moglibyście Państwo według niego zbudować dom z bali?

Najpierw musielibyśmy zobaczyć Pański projekt, aby dać konkretną odpowiedź. Najczęściej jest to możliwe i nam już wypadało to robić. W projekcie domu murowanego czasami trzeba zmienić układ wewnętrznych przegród, a reszta jest w porządku.

16Jaki musi być fundament dla domu z bali?

Nie ma żadnej różnicy. Czasami domy budowane są nawet na palach. W takim przypadku bardziej trzeba byłoby uwzględnić miejscowość, w której znajduje się działka i na podstawie tego ustanowić wymagania dla wykonania fundamentu.

17Jaki jest właściwy sposób układania instalacji elektrycznej w domu z bali?

Są wiercone otwory lub istnieje możliwość przybycia do nas do pracowni, gdy dom już jest zbudowany. Na miejscu byśmy zadecydowali o tym, gdzie chcielibyście Państwo mieć pewne przełączniki, gniazda itd.

18Jaki dach jest najlepiej użyć dla domu z bali?

Najlepszy dach dla domu z bali - ciężki dach, aby stworzyć presję dla osiadania domu. W krajach skandynawskich ludzie stosują zielony dach, tzn. zasypują ziemią. U nas, na Litwie, to nie jest bardzo popularne, dlatego najlepiej jest stosować gonty. Jeśli Państwo się martwi, że cena gontów jest bardzo wysoka, to skorzystajcie z gontów betonowych, które są tylko nieco droższe od gontów bitumicznych lub dachu blaszanego.

19Jaka jest długowieczność domów z bali?

Dom z bali będzie służyć co najmniej 100 lat.